Węgry
Węgry
więcej ofert Węgry
Powierzchnia  
93030 km2
Stolica  
Budapeszt
Największe miasta  
Budapeszt, Debreczyn, Miszkolc, Segedyn, Pecz
Język urzędowy  
węgierski
Waluta  
forint (HUF)
Ludność  
9931000 osób
Strefa czasowa  
czas polski
Podział administracyjny  
kraj jest podzielony na 19 komitatów, 22 miasta na prawach komitatów, oraz 2898 gmin.
 
Porady i zwyczaje

Kuchnia
Węgry słyną z wyjątkowej kuchni, której podstawą jest papryka, cebula, śmietana i tłuszcze. Najbardziej znaną potrawą jest zupa gulaszowa i fasolowa Do ciekawych potraw należą również zapiekane wątróbki z gęsi. Godne spróbowania są również papryki, naleśniki nadziewane ryżem i mięsem. Do wszystkich potraw dodawane jest wino. Oczywiście jak w każdej kuchni świata nie może zabraknąć słodkości. Przede wszystkim królują strucle z rożnymi nadzieniami, jak również ciasteczka piaskowe z czekoladą czy gruszki w cieście.

Napoje
największą popularność w Polsce zyskało węgierskie wino nazwane potocznie Byczą Krwią i Tokaj. Narodowym napojem węgierskim są wódki podwójnie pędzone z zacierów owocowych (morelowe, gruszkowe). Miłośnikom likierów zachwyci Unicum, likier ziołowy. Węgrzy również mają swój własny gatunek szampana o cierpkim, kwaśnym smaku.

Pamiątki
oczywiście będąc w kraju słynącym z papryki, nie można pominąć jej wśród pamiątek z wakacji. Również o pięknie Węgier przypominają trunki, szczególnie palinka (miejscowa wódka owocowa), smak wędlin głównie salami węgierskie przywróci wspomnienia z wycieczki. Na każdym straganie dostępne są obrusy haftowane, elementy strojów narodowych, wyroby ceramiczne.

W restauracji
menu jest podawane w trzech językach, napiwki w wysokości 10 - 20% dodawane są do rachunku.

Karta Budapeszt
jest przydatna podczas dłuższego zwiedzania, dzięki takiej karcie można za darmo poruszać się komunikacją miejską, korzystać ze zniżek podczas wstępów do muzeów (50% ceny). Karta również upoważnia do licznych zniżek w sklepach, restauracjach i hotelach.
 

Informacje
Informacje
  • Klimat
  • Warto wiedzieć
  • Placówki dyplomatyczne
  • Religia i kultura
  • Porady i zwyczaje
  • Informacje praktyczne
  • Warto zobaczyć
  • Informacje MSZ