Szwajcaria
Szwajcaria
więcej ofert Szwajcaria
Powierzchnia  
41290 km2
Stolica  
Berno
Największe miasta  
Zurych, Genewa, Bazylea, Lozanna, Berno
Język urzędowy  
niemiecki, francuski, włoski, romansz
Waluta  
frank szwajcarski (CHF)
Ludność  
7554661 osób
Strefa czasowa  
czas polski
Podział administracyjny  
Szwajcaria to państwo federacyjne, podzielone na 26 kantonów i 2890 gmin.
 
Porady i zwyczaje

Kuchnia
szwajcarska kuchnia powstała na bazie kuchni włoskiej, niemieckiej i francuskiej, dlatego nie należy do kuchni dietetycznych. W zależności od regionu, w którym się przebywa dominować będą inne potrawy np.: w części francuskojęzycznej najczęściej podawane są dania z serów  („Raclette” - jest to roztopiony ser z ziemniakami i cebulą oraz „Fondue” - ser topiony w specjalnym garnku, w którym macza się nabite na szpikulce kawałki chleba, warzyw, pieczonych grzybów itp). W niemieckojęzycznej części kraju jada się potrawy głównie smażone np.: „Geschnetzeltes Kalbfleisch” - cielęcina w sosie śmietanowym, „Rösti” - smażone ziemniaki z cebulą, oraz „Bündner Fleisch” - pikantna suszona wołowina. W części włoskojęzycznej na stołach dominują typowo włoskie potrawy między innymi pizza, spaghetti i risotto. Szwajcaria również słynie z produkcji czekolady, która jest znana na całym świecie.

Napoje
najbardziej popularnymi napojami spożywanymi w Szwajcarii są głównie piwa marki: Rugenbräu, Feldschlösschen, Cardinal i Calanda. Szwajcarzy słyną z produkcji win. Z białego wina polecamy: Chablais, Fendant, Chasselas, Sylvaner oraz Lavaux, La Côte. Najbardziej znanymi i popularnymi markami wina czerwonego są: Blauburgunder, Salvagnin, Dôle i Pinot Noir, Gamay, Merlot oraz Nostrano. Będąc w Szwajcarii warto pokusić się o spróbowanie pysznych wódek owocowych np.: śliwkowa „Pruneau”, winogronowa „Grappa”, ziołowa „Chrüter”, morelowa „Abricot”, jabłkowa ”Öpfel”, jak również gruszkowa „Williams”.

Pamiątki
najczęściej przywożonymi prezentami ze Szwajcarii są ręcznie wykonane tekstylia, zabawki oraz przedmioty ceramiczne. Warto przywieźć znane na całym świecie niezawodne szwajcarskie zegarki. Ze spożywczych artykułów przywożonych ze Szwajcarii należy wymienić różnorodne sery i przepyszne delikatne czekoladki.

W restauracji
napiwek jest już wliczony w cenę rachunku, jednak dodatkowy napiwek jest mile widziany.
 

Informacje
Informacje
  • Klimat
  • Religia i kultura
  • PlacĂłwki dyplomatyczne
  • Warto wiedzieć
  • Porady i zwyczaje
  • Informacje praktyczne
  • Warto zobaczyć
  • Informacje MSZ