Słowenia
Słowenia
więcej ofert Słowenia
Powierzchnia  
20273 km2
Stolica  
Lublana
Największe miasta  
Lublana, Maribor, Celje, Kranj, Koper
Język urzędowy  
słoweński
Waluta  
euro
Ludność  
2039399 osób
Strefa czasowa  
czas polski
Podział administracyjny  
podzielona jest na 210 gmin, z których 11 ma status gminy miejskiej.
 
Porady i zwyczaje

Kuchnia
słoweńska kuchnia powstała na skutek połączenia tradycji alpejskiej, panońskiej oraz śródziemnomorskiej. Potrawy przyrządzane są przede wszystkim z kaszy, mąki, fasoli i ziemniaków. Tradycyjną słoweńską potrawą jest jota – zupa ziemniaczano fasolowa z kiszoną kapustą, następnym przysmakiem są pierożki zwane śtruklj, Słoweńcy posiadają 70 rodzajów przeróżnych pierogów. Ważnym elementem słoweńskiego menu stanowią owoce morza. Znaną potrawą jest puella - ryż z owocami morza. Oczywiście nie można wrócić do kraju nie degustując krvavicy – kaszanki podawanej z kaszą kukurydziana, tartufie - trufle ze stekiem lub makaronem czy burka – rodzaj bułki nadziewanej twarogiem również mielonym mięsem.

Napoje
popularnym napojem na Słowenii jest piwo, najbardziej znane marki to : Črni Baron i Kratochvil Pils. Kolejnym lubianym trunkiem tego narodu jest wino, które od wieków produkowane jest na terenach Słowenii, najlepszymi gatunkami są: Renski Rizling, Cviček, Šipon  Teran.

Pamiątki
wracając do kraju warto zabrać ze sobą dobre wino, wyroby ze szkła, pyszne miody, ręcznie robione koronki, tradycyjne suszone szynki. Dla miłośników narciarstwa czeka w sklepach sprzęt narciarski, który można kupić taniej niż w Polsce.

Toast
ważne jest by podczas wnoszeniu toastów zawsze patrzeć innym w oczy.

Palenie
w Słowenii wszedł w życie zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Złamanie zakazu wiąże się z otrzymaniem mandatu w wysokości 150 euro.
 

Informacje
Informacje
  • Klimat
  • Religia i kultura
  • Placówki dyplomatyczne
  • Warto wiedzieć
  • Porady i zwyczaje
  • Warto zobaczyć
  • Informacje praktyczne
  • Informacje MSZ