Grecja
Grecja
więcej ofert Grecja
Powierzchnia  
131990 km2
Stolica  
Ateny
Największe miasta  
Ateny, Saloniki, Pireus, Patras, Heraklion
Język urzędowy  
grecki
Waluta  
euro
Ludność  
11216708 osób
Strefa czasowa  
czas polski + 1h
Podział administracyjny  
Grecja jest podzielona na 13 regionów, które dzielą się na 54 departamenty.
 
Porady i zwyczaje

Kuchnia
grecka kuchnia jest jest jedną z najsmaczniejszych kuchni świata, a to dzięki wielkiej różnorodności warzyw, owoców oraz ziół. Najczęściej używanym tłuszczem jest oliwa z oliwek, która w połączeniu z różnorodnością ziół takich jak oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn nadaje potrawom charakterystyczny smak i aromat. Potrawy kuchni greckiej są lekkie i doskonale komponują się z gorącym klimatem tego kraju. Grecy uznają chleb jako niezbędny do życia, dlatego podają pieczywo do każdego posiłku.

Napoje
kawa jest często spożywanym napojem w Grecji. Istnieje wiele rodzajów kaw, sztandarową odmianą jest „kawa po turecku”, którą możemy zamówić praktycznie w każdej kawiarni. Doskonałą propozycją na cieplejsze dni jest orzeźwiająca kawa frappe. Przez okrągły rok w Grecji można nabyć świeże pomarańcze. Dzięki nim zawsze można delektować się wspaniałym smakiem wyciśniętego z nich soku. Według znawców wina greckie nie należą do najlepszych na świecie. Najpopularniejszym piwem w Grecji  jest Mythos. Ma wyrazisty smak, który z pewnością zyska przychylność piwoszy. Metaxa, produkowana z czerwonych winogron, jest niewątpliwie najbardziej znanym na świecie alkoholem pochodzącym z Grecji.

Pamiątki
warto zakupić wyroby z drzewa oliwnego, futra. Świetną pamiątką są wyroby rękodzielnicze ludowe, takie jak: hafty, garnki czy koronki. Dodatkowo można przywieźć charakterystyczny dla Grecji alkohol ouzo, z liczbą 12 na czerwonej nalepce jak i Metaxe.

W restauracji
opłata za obsługę w większości restauracji i tawern wliczona jest w ceny potraw, ale zwyczajowo zostawia się kelnerowi na stole dodatkowo 5-10%. Bardzo ważne jest również pochwalenie konsumowanej potrawy - właściciele restauracji  i greccy kelnerzy są wtedy naprawdę dumni.

Fotografowanie
robienie zdjęć jest zabronione w muzeach, a na terenie wykopalisk archeologicznych często korzystanie z aparatu czy kamery wymaga opłaty. Należy uważać na wszelkie znaki zakazu fotografowania i nie robić zdjęć w pobliżu lotnisk.

Obyczaje
Grecy są generalnie przyjaźni i otwarci. Znani są również ze swojej gościnności jak i pełnego swobody podejścia do obowiązków.
W Grecji nie ma zwyczaju targowania się, aczkolwiek zdarza się to w niektórych hotelach po sezonie. Podobnie możliwe są negocjacje w celu zmniejszenia cen za wypożyczenie samochodu, szczególnie na dłuższy czas.

Informacje
  • Klimat
  • Warto zobaczyć
  • Informacje MSZ
  • Informacje praktyczne
  • Porady i zwyczaje
  • Religia i kultura
  • Placówki dyplomatyczne
  • Warto wiedzieć
Informacje